Astăzi, un echipaj român aflat într-o competiție de veliere în largul Mangaliei a fost martorul unei apariții neobișnuite pe ruta regatei aflată în desfășurare.
Drona Triton Ocean Aero, de producție americană, este o platformă proiectată să fie alimentată exclusiv de energie solară și eoliană, ceea ce îi conferă o autonomie extinsă fără a necesita combustibili fosili sau logistica unei nave cu echipaj uman. Garda de Coastă a demarat astfel procedurile pentru achiziționarea unor capabilități tehnice care să ofere posibilitatea detecției și monitorizării dronelor marine, culegere de date și multe alte capabilități.
Scopul acestor acțiuni este acela de a identifica cele mai bune mijloace pentru protecția apelor teritoriale ale României împotriva potențialelor riscuri de Securitate.