Actualitate

Tradițiile și meșteșugurile tulcene cuceresc inimile dobrogenilor

Sâmbătă, 21 septembrie, este ziua județului Tulcea la Sărbătoarea Tradițiilor și Meșteșugurilor Dobrogene, organizată de Consiliul Județean Constanța, prin Centrul Cultural Teodor T. Burada, și de Consiliul Județean Tulcea, reprezentat de Asociația de Management al Destinației Turistice Delta Dunării.

Evenimentul are loc la Pavilionul Expozițional din Constanța, de pe malul lacului Siutghiol.

Tulcea va duce la această sărbătoare unii dintre cei mai buni meșteșugari ai săi, din Vișina, Luncavița și din municipiul Tulcea, precum și cele mai bune ansambluri folclorice ce duc mai departe tradițiile comunităților din Delta Dunării și din județul Tulcea.

Ivan Patzaichin, cel mai mare campion al județului Tulcea, va fi prezent la Sărbătoarea Tradițiilor și Meșteșugurilor Dobrogene alături de membrii asociației Ivan Patziachin-Mila 23, care vor aștepta vizitatorii la ateliere de construit canotci și la plimbări cu canotca pe lacul Siutghiol.

Gastronomia deltaică va fi reprezentată la această sărbătoare de către cei de la Kotiga, din Jurilovca.

Sărbătoarea Tradițiilor și Meșteșugurilor Dobrogene se va desfășura între 20 și 22 septembrie, iar în fiecare seară vor avea loc proiecții de filme românești și concerte ale căror capete de afiș sunt: Elena Gheorghe, Vunk, Fuego, 3 Sud Est și Taraful din Clejani.

Ansamblurile tulcene participante la Sărbătoarea Tradițiilor și Meșteșugurilor Dobrogene: „Zadunaiska Sici”, „Sinicika”, „Altona”, „Beștepeanca”, „Ta Nοufara“, „Bazmazan“ și solistul Andrei Șapoval.

Meșteșugarii tulceni participanți la Sărbătoarea Tradițiilor și Meșteșugurilor Dobrogene: Toader Gheorghe, Geanbai Nedin, Ion Irimia, Nela Călinescu, Gabriela Ioniță, Paraschiva Constantinescu.

Program Artistic

Sărbătoarea Tradițiilor și Meșteșugurilor Dobrogene – Ediția I 19 – 22 septembrie 2019

JOI – 19.09.2019

19:30  Seară de Film “Eu, tu, și… Ovidiu”

VINERI – 20.09.2019

10:00 – 17:00 Ateliere meșteșugărești și demonstrații culinare reprezentative zonei Dobrogea.

17:00 – Deschiderea Oficială

 17:00 – 19:00 Ansamblul Folcloric Profesionist “Izvoare Dobrogene”

19:00 – 20:00 Pindu

20:00 – 21:00 Mirela Pană și Cabaret Unique

21:00 – 22:00 Taraful din Clejani

SÂMBĂTĂ – 21.09.2019

10:00-13:00 Ivan Patzaichin și Descoperă Rowmania

10:00 la 16:00 Vă invităm la întâlnirea cu istoria vie a meșteșugurilor și tradițiilor dobrogene.

16:00 – 19:00 Ansambluri Folclorice Tulcea:

  • Ansamblul de dansuri „Beștepeanca” din Beștepe
  • Andrei Șapoval din Beștepe
  • Ansamblul de dansuri „Zadunaiska Sici”- Uniunea Ucrainenilor Filiala Tulcea
  • Ansamblul de dansuri armene „Bazmazan” din Tulcea
  • Ansamblul de dansuri grecești „Ta Nοufara” din Tulcea
  • Ansamblul Comunității Rușilor Lipoveni – „Sinicika” din Mila 23
  • Ansamblul Meglenoromânilor „Altona” din Cerna

19:00 – 20:00 Ellada Band

20:00 – 21:00 Elena Gheorghe & The Band

 21:00 – 22:00 Trupa Vunk

DUMINICĂ – 22.09.2019

 10:00-16:00 Ivan Patzaichin și Descoperă Rowmania ajung pentru prima dată la Constanța și caută campioni la vâslit

16:00 – 18:00 Ansambluri Folclorice Constanta

18:00 – 19:00 Fuego

19:00 – 20:00 Nicu Paleru

20:00 – 21:00 Trei Sud Est

21:00 – 22:00 Trupa Feelings

 

Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

To Top