Actualitate

CS Medgidia face istorie în voleiul european

Echipa feminină de volei din cadrul Clubului Sportiv Medgidia a învins în seara de 15 decembrie, în manșa retur pe Hapoel Kfar Saba, cu 3-0 și vor merge mai departe în CEV Challenge Cup!

Fetele au obținut calificarea alături de un public care a susținut echipa frenetic pe tot parcursul meciului.

CS Medgidia a trecut peste tracul momentelor decisive în primul meci din CEV Challenge Cup de pe teren propriu.

Oaspeții conduceau cu 24-20 în primul set însă Medgidia a avut o revenire fantastică și s-a impus cu 29-27 ca mai apoi să controleze meciul în totalitate, bifând astfel o nouă victorie în trei seturi contra echipei din Israel.

Cum s-a simțit jocul echipei și ce urmează pentru Medgidia

Antrenorul principal Florin Voinea:

„De când am început campionatul și Cupa României, nu am văzut așa atmosferă ca în această seară! Ramona Rus a fost printre cele mai eficiente jucătoare de pe teren pentru CS Medgidia în returul cu Hapoel Kfar Saba iar după meci a declarat că fanii au avut un aport important la succesul echipei. Ramona a fost a doua realizatoare a echipei în meciul de miercuri având un procentaj foarte bun și la recepție.Pe Larisa Vasilică am întors-o din drum de la vestiare pentru câteva cuvinte la finalul meciului cu Hapoel Kfar Saba.”

Nu întâmplător, antrenorii Voinea & Radu Began au mizat pe Larisa iar returul cu Hapoel Kfar Saba a consemnat și cel mai bun al meci al său din acest sezon la echipă, joc în care a realizat 9 puncte, 3 dintre ele venind în urma unor servicii as.

Larisa Vasilică a fost printre cele mai eficiente jucătoare de pe teren iar antrenorii au mizat pe ea din setul 2, set pe care jucătoarea l-a închis cu un atac la care mingea a prins blocajul advers și a ieșit în afara terenului, ca mai apoi în setul trei atacurile să-și atingă ținta într-o măsură covârșitoare.

În sferturi, echipa feminină de volei de la CS Medgidia o va înfrunta pe Tent Obrenovac, din Serbia.