Consilierii locali municipali ai USR-PLUS Constanța propun o serie de modificări ale Regulamentului de parcare, în urma numeroaselor nemulțumiri exprimate de constănțeni în spațiul public.
”Reacțiile constănțenilor ne-au arătat faptul că regulamentul de parcare trebuie modificat. Suntem datori să ținem cont de aceste păreri și să modificăm inadvertențele, neclaritățile și prevederile inechitabile”, au transmis reprezentanții USR-PLUS Constanța
Astfel, consilierii USR propun următoarele amendamente la regulamentul parcărilor și celui privind asigurarea numărului minim de locuri de parcare pentru construcțiile de pe raza Municipiului Constanța:
– plata parcării numai în intervalul 08:00-20:00
– abonamente pentru zonele 0 și 1
– Mamaia devine zona 2 (excepție parc[rile din zona Perla, Cazino și Summerland, care vor rămâne zona 0)
– Posibilitatea închirierii unui loc de parcare de reședință și pentru cei care dețin un autovehicul în folosință.
– pentru imobilele noi (locuințe unifamiliale, semi colective sau colective) asigurarea a două locuri de parcare/unitate locativă indiferent de suprafața acestuia.
Amendamentele vor fi discutate în cadrul coaliției USR-PNL.
